Стефановден

Традиции и обичаи на Стефановден
Това е третият ден на Коледа и последният празник за годината. С него се "затваря кръга" на старата година. На този ден цялото семейство се събира на трапезата. Младите семейства ходят на гости на кумовете си или на по-възрастни роднини. На масата задължително има месни ястия според обредната трация - свинско с кисело зеле и месна баница.
С празника се свързва и обичаят Ладуване, наричан още Дайлада, Тайлада, Топене на пръстени в различните краища на страната. Същността на ритуала е в колективното гадаене за женитба, а името идва от припева "Ой ладо, ладо, момиче младо".
Вечeрта срещу празника неомъжените жени топят китки, привързани с пръстен или друг личен предмет, в нов бял бакър пълен с "мълчана вода", донесена от извора. Покриват го с червено було или бяла кърпа и го оставят да пренощува под трендафил или овощно дръвче. Момите слагат ечемик под възглавниците си и се надяват да сънуват бъдещите си съпрузи през нощта.
Сутринта на празника една от момите облечена като булка, вади пръстените и китките, а останалите припяват ладанки, с които наричат за скорошна сватба и за щастлив брак.
На Стефановден се спазват обичаите за Мръсните дни. През този период хората се пазят от злите сили. Не се ходи навън през ноща, а жените следват редица обичаи, за да предпазят домовете си от зло.
Имен ден празнуват: Стефан, Стефана, Стефания, Стефи, Фани, Венцислав, Венцислава, Запрян, Стамен, Стамена, Станимир, Станимира, Стоил, Стоилка, Станка, Станчо, Стоян, Стоянка
Публикувано на от Булбокс Медия